Twp1394 Blanche Av over Schroder Dtch Blanche Av
Good Condition11 years old150 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.6 Mi N. Of Oberlin/elyr |
| Carries | Twp1394 Blanche Av |
| Crosses | Schroder Dtch Blanche Av |
| Coordinates | 41.33091, -82.13033 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 53.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4733631 |