SR 511 over West Br Black River
Good Condition64 years old861 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 3.59 Miles N Of SR 162 |
| Carries | SR 511 |
| Crosses | West Br Black River |
| Coordinates | 41.15426, -82.31023 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 186.0 ft (56.7 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 555.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 861 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4707354 |