Bursley Rd. over W.b.black Rv Bursley
Poor Condition74 years old155 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.5mi. East Of SR |
| Carries | Bursley Rd. |
| Crosses | W.b.black Rv Bursley |
| Coordinates | 41.11552, -82.29491 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 75.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 155 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4733797 |