SR 511 over West Branch Black River
Good Condition12 years old209 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 2.12 Mi. N Of 162 |
| Carries | SR 511 |
| Crosses | West Branch Black River |
| Coordinates | 41.13336, -82.30668 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 259.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 209 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4707273 |