Griggs Rd. over W.b.black Rv Griggs
Poor Condition56 years old333 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .26mi.east Of SR |
| Carries | Griggs Rd. |
| Crosses | W.b.black Rv Griggs |
| Coordinates | 41.12852, -82.30114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 113.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 333 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4735943 |