T-15 Parsons Road over Over Lor-20-0871
Good Condition39 years old1,083 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 2.12 Miles East Of SR 58 |
| Carries | T-15 Parsons Road |
| Crosses | Over Lor-20-0871 |
| Coordinates | 41.28182, -82.18526 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 835.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,083 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4701909 |