West Ridge RD over I80 Ohio Tpk
Fair Condition72 years old5,178 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.2mi West Of Exit 8a |
| Carries | West Ridge RD |
| Crosses | I80 Ohio Tpk |
| Coordinates | 41.38912, -82.16490 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 245.1 ft (74.7 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 769.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,178 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729285 |