Tpk Exit 142 Ramp over I80 Ohio Tpk
Fair Condition52 years old3,911 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | At Exit 8a |
| Carries | Tpk Exit 142 Ramp |
| Crosses | I80 Ohio Tpk |
| Coordinates | 41.38936, -82.16140 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 310.0 ft (94.5 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 1266.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,911 (2015) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729293 |