I80 Oh Tpk over Ns Rr
Fair Condition70 years old45,302 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.1mi West Of Exit 142 |
| Carries | I80 Oh Tpk |
| Crosses | Ns Rr |
| Coordinates | 41.38588, -82.18223 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 336.9 ft (102.7 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 126.0 ft (38.4 m) |
| Deck Area | 3943.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45,302 (2015) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729250 |