East Broad Street over EB Black Riv E. Broad ST
Fair Condition119 years old13,842 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 400ft East Of E.bridge ST |
| Carries | East Broad Street |
| Crosses | EB Black Riv E. Broad ST |
| Coordinates | 41.36758, -82.09911 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 234.9 ft (71.6 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Area | 1296.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1907 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,842 (2025) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 4770579 |