Lorain Road over Conrail Rr - Lorain Road
Good Condition28 years old13,716 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.2 Mi E. Of Bagley Road |
| Carries | Lorain Road |
| Crosses | Conrail Rr - Lorain Road |
| Coordinates | 41.37518, -81.98909 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 259.5 ft (79.1 m) |
| Max Span | 97.4 ft (29.7 m) |
| Deck Width | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Area | 1613.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,716 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4774760 |