Bagley RD over I80 Ohio Tpk
Good Condition72 years old5,854 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.7mi East Of Exit 9 |
| Carries | Bagley RD |
| Crosses | I80 Ohio Tpk |
| Coordinates | 41.37175, -81.97560 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 261.2 ft (79.6 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 851.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,854 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729951 |