Quarry Rd. over Buck Creek Quarry Rd.
Fair Condition126 years old155 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .43mi.north Of |
| Carries | Quarry Rd. |
| Crosses | Buck Creek Quarry Rd. |
| Coordinates | 41.09193, -82.27915 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 38.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 155 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4739132 |