SR 162 over East Br Buck Creek
Good Condition20 years old1,163 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .48 Miles East Of Sr.511 |
| Carries | SR 162 |
| Crosses | East Br Buck Creek |
| Coordinates | 41.10314, -82.29445 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 49.5 ft (15.1 m) |
| Max Span | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 149.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,163 (2015) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4705866 |