Pyle S Amhsrst R over Plum Creek
Good Condition12 years old4,731 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.14 Mi North Of Hamilton |
| Carries | Pyle S Amhsrst R |
| Crosses | Plum Creek |
| Coordinates | 41.28183, -82.23882 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 82.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,731 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4730005 |