Twp RD 122 Hamiltn over Plum Creek Hamilton St.
Good Condition11 years old700 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.71 Mi East Of Quarry RD |
| Carries | Twp RD 122 Hamiltn |
| Crosses | Plum Creek Hamilton St. |
| Coordinates | 41.27967, -82.24565 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 77.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4736193 |