Spring Street over Plum Creek Spring Street
Good Condition90 years old600 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.08 Mi N Of Groveland ST |
| Carries | Spring Street |
| Crosses | Plum Creek Spring Street |
| Coordinates | 41.28839, -82.20900 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 59.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (1990) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4776674 |