East Vine Street over Plum Creek
Poor Condition96 years old1,949 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.24 W Of S Park ST |
| Carries | East Vine Street |
| Crosses | Plum Creek |
| Coordinates | 41.28888, -82.21717 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 124.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,949 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4776615 |