Professor Street over Plum Creek
Fair Condition96 years old1,949 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.3 Mi S Of W College ST |
| Carries | Professor Street |
| Crosses | Plum Creek |
| Coordinates | 41.28731, -82.22020 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 151.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,949 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4776518 |