Baird RD over E.f.vermilion Rv Baird
Fair Condition72 years old383 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .19 Mi. North Of |
| Carries | Baird RD |
| Crosses | E.f.vermilion Rv Baird |
| Coordinates | 41.27870, -82.31651 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 93.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 383 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4733320 |