SR 511 over E Fork Vermilion River
Fair Condition35 years old1,512 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .79 Mi North Of Us. 20 |
| Carries | SR 511 |
| Crosses | E Fork Vermilion River |
| Coordinates | 41.26983, -82.30205 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 285.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,512 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4700945 |