Nagel RD over Mills Creek
Fair Condition126 years old7,403 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.18 Mi N Of Mills RD |
| Carries | Nagel RD |
| Crosses | Mills Creek |
| Coordinates | 41.42148, -81.98960 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 77 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,403 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4765672 |