Mills Road over Mills Creek
Fair Condition19 years old8,802 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.1 Mi E Of Lear Nagle RD |
| Carries | Mills Road |
| Crosses | Mills Creek |
| Coordinates | 41.41885, -81.98766 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 81.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,802 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4765796 |