Old HWY 44 DR over Cow Creek
Good Condition71 years old2,178 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.5 Mi N Of SR 44 |
| Carries | Old HWY 44 DR |
| Crosses | Cow Creek |
| Coordinates | 40.54511, -122.17536 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 248.0 ft (75.6 m) |
| Max Span | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 710.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,178 (2012) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0101 |