Range Line over Ludlow Creek
Good Condition53 years old473 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.07 S Of Sr55 |
| Carries | Range Line |
| Crosses | Ludlow Creek |
| Coordinates | 39.99402, -84.37105 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 148.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 473 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5530342 |