Range Line over Brush Creek
Poor Condition64 years old1,244 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.83 N Of Cr46 |
| Carries | Range Line |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 39.97573, -84.37053 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 139.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,244 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5530334 |