Cr45 Markley Rd. over Brush Creek
Good Condition6 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.10 Mi. E Of Cr9 |
| Carries | Cr45 Markley Rd. |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 39.97877, -84.36871 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 182.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2018) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532532 |