Davis over Ludlow Creek
Good Condition40 years old351 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.87 N Of Tr45 |
| Carries | Davis |
| Crosses | Ludlow Creek |
| Coordinates | 39.99167, -84.35167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 123.0 ft (37.5 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 326.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 351 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532965 |