Cr. 18 over Spring Creek
Good Condition29 years old527 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.08 E. Of Tr. 19a |
| Carries | Cr. 18 |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 40.13361, -84.16808 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 242.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 527 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5530989 |