Tr19 Fairview-snod over Spring Creek
Good Condition16 years old61 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.93 Mi. N Of Cr17 |
| Carries | Tr19 Fairview-snod |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 40.13244, -84.16944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 256 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531063 |