Casstown-sidney over Spring Creek
Good Condition38 years old366 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.63 N Of Cr197 |
| Carries | Casstown-sidney |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 40.18448, -84.12768 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 103.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 366 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531209 |