Duncan North over Hetzler Ditch
Poor Condition70 years old324 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.68 N Of Cr197 |
| Carries | Duncan North |
| Crosses | Hetzler Ditch |
| Coordinates | 40.18667, -84.13667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 74.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 324 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5536308 |