Miami-shelby East over Branch Spring Creek
Good Condition66 years old419 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.40 E Of Tr204 |
| Carries | Miami-shelby East |
| Crosses | Branch Spring Creek |
| Coordinates | 40.19000, -84.12833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 51.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 419 (1991) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5530113 |