Horseshoe Bend over Stillwater River
Fair Condition51 years old607 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 1.0 E Of Sr48 |
| Carries | Horseshoe Bend |
| Crosses | Stillwater River |
| Coordinates | 40.00833, -84.32000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 563.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 607 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532264 |