Fenner over Possum Run
Poor Condition85 years old1,077 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.34 W Of Sr48 |
| Carries | Fenner |
| Crosses | Possum Run |
| Coordinates | 40.02311, -84.34774 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 64.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,077 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532167 |