CR 37 - Fenner over Stillwater River
Good Condition28 years old1,463 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.07 Mi E. Of SR 48 |
| Carries | CR 37 - Fenner |
| Crosses | Stillwater River |
| Coordinates | 40.02275, -84.34099 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 348.1 ft (106.1 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 1135.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,463 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532213 |