Cr12 Troy-frederic over Strock Ditch/brush Creek
Good Condition13 years old393 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.75 Mi. N. Of Tr249 |
| Carries | Cr12 Troy-frederic |
| Crosses | Strock Ditch/brush Creek |
| Coordinates | 39.94500, -84.25337 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 119.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 393 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5530490 |