Cr46 Milton-pottsd over Seeker Ditch
Good Condition16 years old1,230 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.54 Mi E Of Tr54 |
| Carries | Cr46 Milton-pottsd |
| Crosses | Seeker Ditch |
| Coordinates | 39.96367, -84.39272 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 234.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,230 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532566 |