Sr-571 over Stillwater River
Good Condition45 years old7,460 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | .2mi.e. Of Jct. Sr-48 |
| Carries | Sr-571 |
| Crosses | Stillwater River |
| Coordinates | 39.96455, -84.32461 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 423.9 ft (129.2 m) |
| Max Span | 190.0 ft (57.9 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 2752.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,460 (2015) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5504198 |