Lauver over Stillwater River
Good Condition30 years old797 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 1.16 E Of Cr9 |
| Carries | Lauver |
| Crosses | Stillwater River |
| Coordinates | 40.05778, -84.35611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 275.9 ft (84.1 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 807.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 797 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5533236 |