Sr-718 over Stillwater River
Good Condition62 years old1,814 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 1.22mi.w. Of Jct. Sr-48 |
| Carries | Sr-718 |
| Crosses | Stillwater River |
| Coordinates | 40.05193, -84.36674 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 294.0 ft (89.6 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 779.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,814 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5504627 |