CR 23 over S Br Kokosing River
Good Condition49 years old97 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .4 Mi East Int. Tr 184 |
| Carries | CR 23 |
| Crosses | S Br Kokosing River |
| Coordinates | 40.47397, -82.73717 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 93.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 97 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931983 |