SR 60 Da Ramp L over 60d & 146d Over 6th St.
Good Condition65 years old4,422 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | Ramp L Over 6th ST Z-vill |
| Carries | SR 60 Da Ramp L |
| Crosses | 60d & 146d Over 6th St. |
| Coordinates | 39.94455, -82.00517 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 517.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,422 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6001807 |