Ramp E Over Mcinti over Ramp E Over Mcintire AVE
Good Condition64 years old5,600 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | Ramp E .1 M N Of I-70 |
| Carries | Ramp E Over Mcinti |
| Crosses | Ramp E Over Mcintire AVE |
| Coordinates | 39.94905, -82.01278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 161.1 ft (49.1 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 461.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,600 (1976) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6001890 |