Ramp A Over Ramp H over Ramp A Over Ramp H
Good Condition64 years old12,550 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | Ramp A .1 M N Of I-70 |
| Carries | Ramp A Over Ramp H |
| Crosses | Ramp A Over Ramp H |
| Coordinates | 39.94904, -82.01158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 99.1 ft (30.2 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 277.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,550 (1971) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6001955 |