SR 60 & SR 146 over 60&146 Over Musk R.& Rr
Fair Condition51 years old11,047 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | .1 M N Of Jct SR 666 |
| Carries | SR 60 & SR 146 |
| Crosses | 60&146 Over Musk R.& Rr |
| Coordinates | 39.94902, -82.00103 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 840.9 ft (256.3 m) |
| Max Span | 158.1 ft (48.2 m) |
| Deck Width | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Area | 5382.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,047 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6001939 |