County Road 303 over Clarks Valley Creek
Poor Condition91 years old27 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 5.0 Mi S RD 302 |
| Carries | County Road 303 |
| Crosses | Clarks Valley Creek |
| Coordinates | 39.50648, -122.45382 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 14.4 ft (4.4 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 58.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0160 |