County Road 303 over S Fk Willow Creek
Poor Condition106 years old56 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 4.3 Mi S Of S.h. 162 |
| Carries | County Road 303 |
| Crosses | S Fk Willow Creek |
| Coordinates | 39.53901, -122.45334 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 62.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0163 |