Co RD 302 \ Clarks over S Fk Willow Creek
Fair Condition110 years old46 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 1.9 Mi W SH 162 |
| Carries | Co RD 302 \ Clarks |
| Crosses | S Fk Willow Creek |
| Coordinates | 39.54205, -122.39007 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 122.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1916 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46 (2014) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0165 |