County Road 303 over Clarks Valley Creek
Good Condition76 years old55 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 2.5 Mi S HWY 162 |
| Carries | County Road 303 |
| Crosses | Clarks Valley Creek |
| Coordinates | 39.55561, -122.43836 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 187.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0164 |